Takony-e a DNS?
Szerintetek hogy néz ki a DNS? Mint egy megtekert létra? Vagy netán olyan, mint a takony? Most majd kiderül.
A múlt héten láttam valamelyik újságban, hogy "elvégezték a DNA-tesztet". Szép. Picit olyan leiterjakabos fordulat.
Aztán elgondolkodtam azon, hogy lépten-nyomon "beleütközünk" a DNS-be. Helyszínelőkben, Doktorhauszban, de még tán a Csillagvirág Klinikán is. Tudjuk, hogy a DNS nagyon fontos. Nélküle nem lenne élet, és a molekuláris biológusoknak is felkopna az álluk.
Nagyjából mindenki el tudja képzelni, hogy hogy néz ki a dezoxiribonukleinsav. Legalábbis képek alapján. De a déenes valahogy ettől még egy olyan megfoghatatlan, elvont izé marad.
Hát most testközelből is megnézhetitek, hogy milyen.
Bioszórára ideális kísérlet. (Mire elkészültök vele órán, tuti kicsengetnek, és nem jut idő a dolgozatra.)
nagyon jó volt a video. megérte várni rá. DNA-ból ilyen sokat egyszerre még nem láttam.
ja, és ki a gyilkos?
Ha tengerimalaccal csinálom, akkor azt kell vízzel felönteni és turmixolni? 🙂
@Am580: a kérdés megválaszolásához további vizsgálatokra van szükség. =)
@Ytse: természetesen. de szerintem tengerimalacnál elég kevesebb víz is. =)
Nagyon jó videó volt várom az aranyhörcsögklónozást 😛
Hát ez elég ocsmány. Mit csinálnak az olyanokkal mint pl. hajszál, meg körömdarab? Az csak szaru, hol van abban DNS?
ha előbb az alkoholt öntöd bele,akkor tuti lecsapok rá és megiszom:Dja,hogy denszesz?mit nekem az 4% metanolXD
nah nem baj,majd kipróbálom bacardi light rummal:D
és ha tesómnak nincs tengerimalaca?akkor használhatom helyette őt?:D
@Rainel: de a hajon van zsír:D
akkor már inkább i-vel leiterjakab…. az egy tartalmasabb blog. :))
Amúgy már a kiwiturmix is borzalmas, szóval szerintem már azt se igya meg senki.
Nagyon jo, gratulalok!
Az alkohollal kapcsolatban egy megjegyzes, ha valaki meg akarja ismetelni:
az egyik lehetoseg, hogy ovatosan, keveres nelkul retegzed a kiwi-kivonat tetejere, es akkor a hatarfeluleten valik ki a DNS, a
masik lehetoseg, hogy osszekevered, akkor ketszer annyi alkohol kell, mint amennyi kivikiwonatod 😉 van.
Itt egy jopofa animacio egy haslolo kiserletrol:
http://www.chaosscience.org.uk/pub/public_html//article.php?story=20050524184709373
@Rainel: Nem csak szarudarab. 🙂 A bőr függelékei élő sejtekből alakulnak ki, ők termelnek magukban keratohialin-szemcséket. És marad bennük DNS.
Amúgy meg közelítünk ezzel a kísérlettel a blogszerzőúr tanulmányaihoz/munkájkához, ha jól sejtem? 😉
@Minusz: itt vakuljak meg, ha valami bajom lesz a metanoltól! =))
@Rainel: azért nemcsak abból áll. többnyire elég jó állapotban lehet a hajból is izolálni DNS-t, bár az össze van töredezve (aranyhörcsögöt nem lehetne a szőrszálaiból klónozni) =))) igaz, hajból kicsit macerásabb (feltekeredik a forgókés tengelyére =))) )
@Nils. H: köszi. javítom. csak villámgyorsan ráklikkeltem, és bejött valami. nem tűnt fel. pedig szoktam olvasni. =))) a kiwiturmix meg tök jó szerintem. igaz, nem denaturált szesszel.
@tamaskodo: nagyon jó az animáció. jót röhögtem rajta. a receptet jelentősen egyszerűsítettem. egy csomó helyen írnak bele mindenféle plusz elemet. szerintem otthoni szinten kár túlbonyolítani. az alapelemek legyenek meg (fizikai és kémiai feltárás, kicsapatás). a többi már csak parasztvakítás. =))
@BK: igen, most egy kicsit elhajóztam a fizikától hazai vizekre. 😉
Nem hinném, hogy a sós kiviturmix olyan nagyon finom lenne… 🙂
Egy fontos kiegeszites, nem tudom, elkerulte-e a figyelmedet, vagy szandekosan nem emlitetted:
a detergens (mosogatoszer) kezeles utan a feherjeket el kell bontani, a kivi es/vagy az ananasz leveben levo feherjebonto enzimek ezt megteszik, de ha mas alapanyagbol (pl. aranyhorcsog) indulsz ki, akkor kivi/ananasz levet is kell hozza tenni (vagy mas feherjebonto enzimkeszitmenyt)
@tamaskodo: Azért annyira nem kell komolyan venni a dolgot, nem akkora csusszantás, mint GyuFi ál-lemondása, de a videó azt a benyomást kelti, mintha a turmix tetején lévő takony tiszta – azaz tipizált – DNS lenne. Na igen, DNS. Meg még pár ezer különböző anyag, ami nincs leválasztva, mivel nem volt pl. gradiens-centrifugálás.
Termeszetesen nem teljesen tiszta DNS, de azert ez egy nagyon jo kiserlet, elegendoen tiszta a DNS ahhoz, hogy lathato legyen.
Kicsit tobb alkohol megszunteti a takony jelleget, es cernagombolyag-szeruve alakitja.
@tamaskodo: jogos az észrevétel, de nem akartam túlbonyolítani. jó nagy százalékban DNS (vagyis valamilyen nukleinsav) úszkál ott fenn. valamennyi fehérjét a só is lenyom. tovább lehetne finomítani egy kis hőkezeléssel meg ilyenekkel. szerintem otthoni használatra (értsd: a kísérlet után vécén lehúzáshoz) tökéletes ez a tisztaság is. =)))
ha meg cérnagombolyag, akkor hol marad a poén? =))
@Zughekker Zita: próbáltam valami igazán ütőset. nem tehetek arról, hogy ő meg ellenkampányba kezdett hirtelen csak azért, hogy nézőket vonjon el a blogomtól. pimasz. =)
Üdv!
ededig melyik a leghosszabb szertár adás?
Nekem ez az adás is tetszik, szerintem jó lett, ellenkampányról szó sincs, akkor nyilván nem lenne a Szertár Blog a ZHB oldallécben [ami még egy ideig lélegeztetőgépen van], hova vonnám el a nézőket mégis? Csak arra próbáltam rámutatni, hogy egy fél pillanatra sem szabad elszaladni bulvár irányba. A többszörösen díjazott MedIQ blogon is ritkán ugyan, de megjelennek olyan bulvár posztok, hogy csak lesek, de ez az össz-értékét nem nagyon befolyásolja.
@Zughekker Zita: GyuFi bejelentésére mondtam, hogy a blogom ellenkampánya volt. =)))
@Zsiros László Róbert: Tényleg DNS az a tetején? Nem csak poén ez a videó? Nem létezik, hogy ennyi dénes legyen egy kis kiviben.
@Csorfab: De. Létezik. (Jó, igaz, hogy van ott fenn más is, de jelentős részben nukleinsavak úsznak ott.) Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy nem véletlenül kiwit (vagy más termesztett gyümölcsöt) használnak ehhez a kísérlethez tengerimalac helyett. Bizonyos növények képesek arra, hogy sokszorosan tartalmazzák egy-egy sejtjükben ugyanazokat a kromoszómákat (DNS-t). A tengerimalacok ezt nem tudják, így belőlük kevesebb taknyot…akarom mondani, DNS-t lehetne kinyerni.
Egy ivarsejtben egyszeres kromoszómaállomány van (haploid sejtek). Egy testi sejtben, amibe összejött az apa meg az anyag kromoszómakészlete, már kétszeres (diploid sejtek). Ez a max, amit a legtöbb állat el tud érni (mi is). A kiwi spec. hexaploid. Ami azt jelenti, hogy az ivarsejtekhez képest hatszoros mennyiségű DNS-e van.
@Zsiros László Róbert: “anyag” = “anya”
Ez igen!
És egyébként ha lenne egy koherens röntgenforrásunk meg detektorunk, akkor ebből a fehér izéből akár a DNS diffrakciós képét is elő lehetne állítani?
(Amit egyébként, ha jól tévedek egy fizikusnő fedezett fel, illetve ismerte fel benne a kettős spirált (ami azért nem lehetett egyszerű;), de sajnos nem kapott érte Nobelt, pedig odafért volna harmadiknak.)
Én órán a mosogatószer után még egy kis húspuhító sót is szoktam bele rakni. Nem azért, mert anélkül nem menne, hanem, hogy rögzüljön, hogy a DNS fehérjékbe van csomagolva.
@Bockó: Nem lehetne, ugyanis a röntgen diffrakciós képhez ún. egykristályt kell növeszteni az anyagból Erről részletesebben:
akciospotencial.blog.hu/2008/01/09/noveszunk_egykristalyokat
Mi lett volna hogyha ezt az egészet meggyújtanánk??????:))))))))))))
@ferko98: Tudományos nevén: DNS BBQ kiwiláz
kár a kiwiért