Euler-korong
Rendhagyó módon a mostani kísérlet inkább magyarázat egy netes videóhoz. Persze azért én is reprodukáltam az ott látottakat.
Kb. egy hete láttam az Indavideón egy jelenséget. Volt kommentelő, aki szerint filmes trükk, lassított felvétel. Erről szó sincs. Próbáltam úgy összevágni a webizódot, hogy a korong pörgése végig valós időben legyen látható. (Tehát nem lassítottam a lejátszást, nem toldottam be és nem vágtam ki belőle.)
Előre szólok: sem az Euler-korong, sem a sima pénzpörgetés fizikája nem egy egyszerű dolog. Célszerű esetleg szétnézni az Euler-korong honlapján, ahol további érdekességeket és magyarázatokat találhattok.
(Az Euler-korong oldalán meg is lehet rendelni kb. 30 dollcsiért + vám + postaköltség. Hogy itthon hol kapható, fogalmam sincs. Emiatt, kérlek, ne is írjatok mailt. Ha valakinek van infója, írja be a fórumba.)
FRISSÍTÉS! (2010. november 10.)
Itt egy részletesebb angol nyelvű leírás a korong fizikájáról. De akinek van hozzáférése a Nature-höz, az biztos nagyon alapos ismeretekre tehet szert ebben a cikkben. Ezen az oldalon pedig egy kis animáció is található. Egyébként pedig tessék használni a google-t: physics + spinning coin. 🙂
Na végre!
A tálca azért van ott, mert az és a korong között van a legkisebb súrlódás?
Van még egy pár ilyen az indavideón.
nagyon jó lett
ez egy szuper dolognak tűnik. nosza el is olvastam az euler-korong weboldalán, hogy miért olyan ez, amilyen. de nem lettem okosabb egy kicsit sem, pedig jól beszélek angolul. ott például nem írnak semmit a korong tömegének fontosságáról. na mindegy. itt mindig olyan okos srácok és lányok szoktak írni… világosítsatok fel, kérlek! köszi 🙂
Tök jól néz ki 🙂 Köszi a videót!
Sziasztok!
Új vagyok ezen az oldalon, a fórum részében, mert az oldalt magát, és a videókat, meg persze Robilaci munkásságát már régóta nagy figyelemmel követem, és tervezek is kísérleteket megvalósítani közülük, de ez a videó arra sarkallt, hogy én is reagáljak 😀
Elég érdekes, hogy egy nagyobb tömegű korong tovább pörög mint egy pénzérme…(Na jó, jobban belegondolva azért van benne ráció) Mi van alatta? Elején láttam ,hogy tálcát írnak, de bármi más nagy és lapos felület megfelel? Legelőször csak az euler féle szám jutott eszembe 😀 aminek persze nem tok köze lehet ehhez a koronghoz…vagy mégis? Lényeg a lényeg, nagyon tetszett ez a kísérlet, meg végre új video persze 🙂 Ja és persze a korong…a széle legyen minél magasabb, és a súlya? körülbelül milyen paramétereknek kell megfelelnie? 🙂
Előre is köszönöm a válaszokat,
Freeman
sziasztok! fogok még feltenni linkeket részletesebb magyarázatokkal. meg reagálok mindenre. viszont nyakig vagyok munkában, szombaton meg ZH. vasárnapig bírjátok ki.
(de ha addig valaki tud válaszolni, tegye!) =)
Nagyon jó lett a videó, én ezt százasokkal szoktam, de akkor 10 másodpecig se forog.
Egyébként köszi a választ az e-mailre, megértem, ha csak most tudtad megírni.
A tömege azért fontos, mert annál nagyobb helyzeti és mozgási energiát tudsz neki ugyanazon forgási sebesség mellett adni. Ha pedig kisebb sebességgel izeg-mozog, akkor kevesebb levegőt kell pumpálnia maga körül.
Ezért én még megnézném, mennyivel tovább pörög vacuumban.
Halló, videót tessék kiegészíteni, kis nyomást nem mindenki tud odahaza előállítani! 🙂
Hello!
Ezúton szeretnék bocsánatot kérni, hogy meg mertelek szólítani tegnap a Csodák Palotájában,(legalábbis a komment időpontja szerint tegnap)de azért a:
-Helló! Hogy hívnak? (mert biztosra akartam menni)
-ÚGY!
helyett talán máshogy is lehetett volna, bár én nem tudhatom.
Egyébként a videók tök jók, és érdekesek, lehet hogy én is beszerzek egy ilyen korongot.
Sziasztok nagyon jó a Video! 😉
És ezt a korongot és a tányért hol lehet beszerezni??
van egy bolt belvárosban, nem tudom reklám e ha beírom a címét(reflexshop), én ott szoktam venni a fiamnak érdekességeket, ott lehet kapni, 10k,
valahol azt olvastam hogy vagy a alap lemez, vagy maga korong enyhén konkáv…
ezért pörög olyan sokáig, és ezért áll meg olyan pillanatszerűen a végén
@regmaster106: bocs. írtam mailt.
@Kalimpa: kis nyomást? de nem vákuumban volt a videón sem. csináld meg vákuumban és töltsd fel. 🙂
@anthariajack: írd nyugodtan.
@regmaster106: Az nem Zsiros Robi volt! Biztos lehetsz benne, hogy egy ál Zsiros Robit láttál a CsoPa-ban.
még, még, még!!!!
nem lehetne kicsit többször felrakni kísérleteket?
Nagyon jó 😀
2010-10-09-ig volt itt Kazincbarcikán – többek között ez a kísérlet is – http://elme.uw.hu/ jóvoltából. Nem csalás 🙂
Szerintem a sikerhez nagyban hozzájárul,hogy nagy a korong tömege,valamint-ahogy RBLC is említi-minimális a súrlódási energia,ami szerintem annak a speciális alapnak köszönhető,amin forog a szóban forgó korong.Ha jól sejtem és amennyire a videón látszik,tükörsima.Kissé elnagyolva:Próbálj meg gurítani egy gumiabroncsot,egy fél méter mély lyukakkal tarkított úton,aztán próbáld meg az autópályán.Érezni fogod a különbséget.
Hello!
Szerintem is homorú az a tükör, de csak azért, hogy ne “menjen” el az Euler korong.
hányan ismertek fel eddig a csodák palotájában? 🙂 😀
ez nagyon jóóóóó 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 😀 😀 😛
Ó Robi-van-keLaci mester! kérlek világosítsd meg elmémet ezzel a koronggal kapcsolatban. úgy vettem észre eddig, hogy a többi kis padavan sem tudja a pontos megoldást, viszont a bizonytalanság és értetlenség lassan az erő sötét oldalára fog sodorni… jajj… köszönöm 🙂
Sziasztok!
Én ezzel a kísérlettel valamiféle csodákpalotájás kísérletösszeállításban találkoztam először talán fél éve (100 kísérlet vagy mi a címe).
Ott azt mondta az előadó hogy a súrlódás csökkentésére van a tányér.
Ott neki vagy egy percig pörgött és a végén csörömpölt de nyagyon.
@aranylab6: update-eltem pár linkkel.
@Gyuri: Homorú a tükör. Bár a dobozán ez nincs feltüntetve, de ha belenézel, látszik.
@kukuc: könnyen lehet, hogy ott is fenn van a kísérlet. a tányér valóban azért fontos, mert az üveg és a fémkorong között nagyon pici a súrlódás. na, ha neki egy percig pörgött, akkor én nyertem =). a dobozon a leírása szerint akár 3 percig is pöröghet, nekem ezt nem sikerült megközelítenem. azt is írják, hogy részben súrlódási, részben a rezgésből adódó veszteséggel kell számolni. valóban, különböző felületeken próbálva különböző ideig pörgött a korong. de mindig 45 másodperc és 1’20” között hagyta abba. nem tudom, mit kéne csinálni, hogy megközelítsem a három percet. de ez az egy perc is elég. az ember pár másodperc után már gyanakodni kezd. előadáson pedig mire leáll, pont el tudom mondani a magyarázatot is. =)