Vihar egy tál vízben
Ha az április 1-i bejegyzésre Keo nem linkel be egy videót válaszként, most egy mikrós kísérletet csináltam volna. De így jöjjön inkább a válasz válasza. Amúgy is régen elő szerettem volna már venni a kínai köpködő tálat.
Egyik törzsszertárosunk, Keo, az április 1-i bejegyzést azzal kommentálta, hogy igazán csinálhatnék egy ilyen kísérletet:
Tekintettel azonban arra, hogy még a boci-bocit is csak nagy ritkán tudom hiba nélkül eljátszani, inkább mégsem ezt a kísérletet választottam mostanra. Eszembe jutott azonban erről egy réges-régóta az Öveges-terem előkészítőjében porosodó eszköz. Bevallom, ezt sem sikerül tökéletesen beüzemelnem, de megpróbáltam a legjobb formámat hozni, hogy köpködésre bírjam a tálat.
Visszatérve a zenélő poharakra: gyakori kérdés, hogy vajon miért nem emelkedik a pohár hangja, amikor vizet töltünk bele. Na, ki lesz az első, aki előrukkol a helyes válasszal?
Kedves RbLc!
Ha a Boci-bocit nem is, na de egy birodalmi indulót?
Én leszek az első 😀
Azért nem mert a pohár méretétől fűgg a hang magassága
Talán mert nő a tömeg?
Szerintem pont azért, amit a videóban is mond utána a srác: a víz is rezeg. Ha több a víz, sokkal nagyobb a rezgő tér (mint hegedű-nagybőgő vonatkozásban). Amikor töltjük az üveget, akkor pedig a víz fölötti levegőoszlop csökken, ezzel nő a magasság, hiszen ott az a rezgőtér. Szerintem.
Én arra tippeltem, hogy amikor beletöltöd a pohárba a vizet, akkor csak az üveg jön rezgésbe, de ha vizet töltesz bele, akkor az is. Amikor meg üvegbe töltöd, akkor meg a levegőoszlop rezeg, és az csökkenve egyre magasabb hangot ad ki. Ez biztos, mert fúvós hangszeren játszok. 😀
így van. De az igazsághoz hozzátartozik, hogy az üvegbe öntött víz esetén természetesen a víz is rezeg, nem csak a felette lévő levegő. A víz pedig egyre mélyülő hangot ad, csak jóval halkabb, ezért nem vesszük észre. De egy jó mikrofon hangját fourier transzformálva kimutatható a mélyülő komponens is.
hát, annyira nem volt nehéz kérdés, úgy látom. =) valaki igazán behangolhatna pár poharat és küldhetne muzsikát. =)
@Zsiros László Róbert:
vagy néhány pvc-idomot… 😉
mint ez a fiú:
http://jokiserlet.blogspot.com/2011/01/hangkepzes-pvc-vel.html
gondolkozván, hogy mit is mondhatnék rájöttem, hogy egész sorozatot lehetne indítani interferencia tag-gel.:)
pvc cső: jó videó, de a pvc csőt sokféleképpen meg lehet szólaltatni, youtube-on érdemes keresgélni a témában 🙂
Egy régi film híres jelenete jutott eszembe. Kár hogy csak filmtrükk. A zenét csakugyan üvegeken és poharakon adták elő, de nem úgy ahogy a szereplők ezt imitálni próbálják:
http://www.youtube.com/watch?v=gaZmuN25LH0
Szerintem mert a víz lassítja a hanghullámokat.Én is csak tippeltem!!!
jo kisérlet és egy kérdésem lenne ilyen kinai kőpködö kádat hol lehet beszerezni ?
törj be a Csodák Palotájába 😀
bubis vízzel is érdekes, ahogy egyre kevesebb a buborékok száma a vízben úgy lesz egyre magasabb a hang.
@Csűry M: Lassú vagyok (:
Egyébként a poharas-zenélős téma engem is mindig izgatott, de egyszer sem tudtam
megcsinálni. Tegnap este véletlenül sikerült, és azóta ilyet is tudok…:D Ami viszont érdekesebb, hogy kipróbáltam vízzel színültig töltött pohárral. Egy kis idő múltán a köpködő tál-effektus itt is létrejött, annyi különbséggel, hogy ugye a pohár szélén folyamatosan lehet húzni az ujjunkat, tehát folyamatosan rezeghet a víz. Ennek aztán elég fura eredménye lett: a kis kiugró vízcseppek mellet olyanok is megjelentek -egy kis idő után tartósabban is ott maradtak- a víz felszínén, amik úgy viselkedtek, mintha a víznél könnyebb, nem nedvesítő folyadékból lennének. (Vagyis mint az ultrakönnyű higany.) Ez akkor azért van, mert a víz felszínén pattognak?
Ja, és arra az ideális esetre, ha ez valakit netalán érdekelne, talán fel tudnám venni. Talán. 😀
meg amikor töltöd a vizet a pohárba kisebb lesz a hely amiről visszapattanhatna a hang?
ja és a víz adja a hangot, a levegő pedig továbítja
Sziasztok! szerintetek ezt közönséges kocka mágnessel meg lehet csinálni?
http://www.youtube.com/watch?v=TpEvqfl-eCE
amúgy ámulok ettől a videótól mármint a poharas tol 🙂
valaki mondja már meg mit csinálok rosszul pont ugyan úgy csinálom de a boros pohár még csak nem is nyekereg mindenféle pohárral is ami a házban van megcsináltam de nem …
Ahogy a videón is láthatod, mindig megvizezi az ujját…
hallod írtam mindent pont ugyan úgy csináltam …
holnapi szülinapom alkalábol valaki árulja el mit hibáztam minden felületen kipróbáltam http://www.youtube.com/watch?v=jI8kgH5DFuY tessék feltettem a youtube ra is
@Gábor: nekem sem megy mindig és minden pohárral. Gyakorolj, próbálkozz többfélével! Esetleg kérj egy borospohár-készletet szülinapodra. 😉
de azt nem értem ehez mit kel gyakorolni a videóban egyszerűen bemutatta akor mért nem jó nagy FAKE az egész ?
Megcsináltam és nagyon jó volt, koncertet adtam belőle rokonaimnak.
Nagyon köszönöm a bemutatót.
@Gábor: ahogy említettem, nekem sem megy mindig. Mielőtt megcsináltam a videót, sokat próbálkoztam. Ezt nem tudom elmondani. Érezni kell. Finoman és egyenletesen húzd az ujjad. Ne nyomd rá túl erősen, de túl lazán se tartsd. Ha túl vizes az ujjad, az se jó, ha túl száraz, az se. Esetleg segít, ha jó alaposan szappannal kezet mosol előtte. Ha nagyon nem megy, próbálj más poharat…
ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ sikerült 😀 eszméletlen 😀 de amugy az a faszi hogy tudja ugy csinálni hogy…. éppen csak hozzáér és máris szól… talán valami különleges poharak, vagy gyakorlás? nekem annál a pohárnál amelyikkel legjobban szokott sikerülni azzal is kel KB 3 MP mire elkezd muzsikálni 😀 ja és mégvalami: ez a tenyerével is tudta, meg csuklójával, meg mindenével xD beteg 😀
@Csűry M: Mint a trombitánál: betolod a csövet, magasabb lesz a hang 🙂
ez úgy is igaz hogy euszodában a kapaszkodókorláton ami a vizbe és végighuzzuk a vizes kezünket
Engem az érdekelne hogy nem robban-e szét a pohár ha túl magas lesz az amplitúdója? és ha igen akkor menyire kell erősen/sokáig csinálnunk hogy eltörjön?