Hőlégballon napenergiával
May 12, 2012
Alig vártam a napsütést, hogy végre kipróbálhassam a “napenergiás” hőlégballonomat.
Meg persze hogy összevessem a gyárit a házi tákolmányommal.
Lehetett volna jobb is, de azért így elsőre megjárja. Készítsetek ti is egyet, és hozzátok el 2012. május 27-én 13 órakor a Margitsziget Árpád-híd felőli végén levő rétre! De hozhattok vizes rakétát, sárkányt, vagy bármit, ami ti csináltatok, és repülni képes (és persze legálisan röptethető a szigetről. 😉 )
Az Antigravitációs Szertár Offline-nal kapcsolatos részletek egy hét múlva érkeznek majd. Addig is kezdhettek feliratkozni.
17 Comments
Szép munka, remek videó, kösz!
még sose láttalak az eltén,pedig a ttk-n tanulok.vagy ez most tök random,hogy ott voltál?
Én is épp ezt akartam kérdezni.
@M: Tök random. =)
Csak azt szeretném, hogy nem működne ez még jobban akkor, ha x vizet raknánk bele? Gondolom tovább tartana amíg az elpárolog, de utána még kisebb lenne a sűrűsége ergó jobban repül. Nem vagyok profi a témában, úgyhogy bocs ha baromság :D.
Inkább olyan anyag kellene bele levegő helyett,ami jobban felmelegszik.Vagy eleve meleg levegővel feltölteni.
@JOE90210: de, lehetne meleg levegővel is feltölteni. az már egy igazi hőlégballon lenne. =)
Ezt a kísérletett korán reggel kell kipróbálni, mikor már feljött a nap eléggé, de még nincs túl meleg. Így a hőmérsékletkülönbség nagyobb lessz és a balonunk magasabbra emelkedik.
Pár éve csináltunk ilyet, próbáltunk UFO-észlelést kicsikarni Budapesten. Sajnos túl magasra ment, nem vette észre senki. :o)
Érdemes növelni a térfogatot a felszínhez képest, tehát a cső-design nem a legjobb. Csináltam ballonformát is, de sok vele a munka. A leggyorsabb a tetraédert megcsinálni. Ezen a videón egy nagypárna látható :o)
http://www.filedropper.com/ballon
De hogyha meleg levegővel töltenénk meg akkor szerintem nem is emelkedne a magasba ,mert ha alapból meleg nem fog tovább melegedni (gondolom a nap nem melegíti fel jobban) és így nem is tágulna a benne lévő levegő? vagy igen? :d
A meleg levegovel telt buborek atlagsurusege (ossztomeg/terfogat) kisebb mint a kornyezo kozeg surusege, emiatt ami nehez ay lefele torekszik, ezert a konnyueknek mar csak egyre fontebb van hely :o) Nagyjabol ugy lehet szamolni, hogy egy kobmeter bezart levego 5-10 deka extra tomeget kepes megemelni, a homersekletkulonbseg fuggvenyeben. A legnagyobb emelest hideg, de napsuteses teli napokon lehet elerni, ha van hotakaro a talajon.
Szerintem harom kobmeter alatti ballont nem erdemes csinalni, mert ott meg a felszin/terfogat arany a vekony foliaknal is kerdesesse teszi a sikeres roptetest.
@karotta: köszi a kiegészítést. ugyan a telet nem szeretném megvárni, de azon morfondíroztam, hogy nem lenne-e jobb reggel kipróbálni, amikor nap már van, de még nincs dögmeleg. szóval reggel hétkor a margitszigeten? =)))
Egy csomag rossmanos szemeteszsákból 1,2 köbméteres léghajót lehetne csinálni. A tömege 9,5 / 18 deka lenne, attól függően, hogy 60 vagy 120 litereseket használnánk. Ugyanakkor amit gyárilag erre terveztek, az 3,5 deka, a térfogata pedig kb. 0,3 köbméter. És ha hihetünk a gyártónak és a netes videóknak, elég jól repül.
@Zsiros László Róbert: Igen, a hűvös, reggeli órák jobbak, olyankor még a turbulenciák is kevésbé zavarnak be. Sajnos nem tudok ott lenni, mert pecáznom KELL a Tisza-tónál :o)
Én sajnos nem lehettem ott de érdekelne, hogy hogyan sikerült. (amúgy már régóta figyelem a Szertárt csak most írok kommentet, és gratulálok a Szertárhoz!
Nem tudok elmenni…:(