Toleráns bacik, pánspermia és a világító mosómedve
A cím kissé hatásvadász, de hát mit csináljunk, ha Kary Mullis maga állította, hogy összefutott egy világító, zöld mosómedvével? És becsszó nem LSD-zett akkor épp.
00’00” – In medias res teszteltem Hapci fájdalomtűrését. (Szerintem alacsony. Szerinte magas, merthogy tele van tetoválással. Erről pedig korábban már beszéltünk az atavisztikus bélyegek kapcsán a Bennünk lévő állat felfedezése című adásunkban. Többet nem spoilerezünk.)
00’54” – Hapci csúnyán beelőzött egy űberbrutál fájdalmas szóviccel. Kénytelen leszek összeszedni magam.
02’40” – Mi a tűrőképesség ökológiai értelemben? (A tolarenc…tolear… tolerancia jó nyelvtörőnek bizonyult többször is.)
03’40” – A túl rossz és a túl jó között azért ott az optimum. Még akkor is, ha a “túl jó” az nyilván nem túl jó. Szóval értitek.
03’58” – A matek persze itt is befigyel. Na melyik az x tengely? Baki, amit nem vágtunk ki.
04’12” – Milyen a tűrőképességed, te élőlény? Szűk vagy tág?
05’28” – Ebben jó és ebben rossz barátunk, a szúnyog.
06’17” – Hapci kedvenc sorija a Planet Earth. Miket meg nem tudunk? A -60 fokban toporgó pingvinektől például oda meg vissza volt.
07’38” – Mit nekünk az optimum? Ide nekünk az extremofileket!
08’04” – Vizsgáztatjuk egymást játszunk ismét, viszont ezúttal nincs Smarties (sajnos március 15-én vettük fel az adást és zárva voltak a boltok).
08’14” – Tűrő vagy kedvelő? Mi dilemmáztunk egy sort, de valaki tegyen már rendet a fejünkben! Köszönjük.
11’39” – A cuki kis medveállatka és az ő bámulatos tűrőképessége.
13’18” – Nem tudtam, mi a kirofil. Upsz. De Hapci helyretett. Huh!
13’42” – Ismerkedjünk meg a Deinococcus radiodurans-szal, a szuperbacival, amit még az ionizáló sugárzás sem rendíthet meg. (Legalábbis az nem rendíti meg.)
14’42” – Az extrémzabáló lisztkukacok, gombák és bacik.
17’09” – Bacik, amik bírják a sok gét. Meg egy kis visszarévedés a laboridőkbe: képzeljük magunkat egy szuszpenzióba úszó baktérium helyébe! Na milyen?
18’35” – A pánspermia lényege. Asztrobiológiától a kis hercegen át a Matt Damon zuzmójáig.
20’41” – Fertőtlenítik az űrállomásra kerülő eszközöket? Na és? Kiderül, mi minden tapad a Nemzetközi Űrállomáshoz!
23’00” – Miért jó, hogy vizsgáljuk az extremofileket?
24’11” – Nézzük a molekuláris biológia legnagyobb aha-élményének a példáját! Egy kis polimeráz-láncreakció (PCR) történelem.
27’10” – Anekdoták egy fickóról, aki feltalálta a PCR-t, kapott egy Nobel-díjat, nem veti meg az LSD-t, és volt élménye világító, zöld mosómedvékkel.
30’00” – Törekedjünk a homeosztázisra, gyerekek! És ne szórjunk ki pénzt lúgosító cuccokra. Még akkor se, ha nem tudjátok fejből, mennyi a vér pH-ja. (Inkább kérdezzétek meg Hapcit, mert ő nagyon tudja.)
31’39” – A stresszkutatás és a magyar vonatkozások (magyar vonatkozás mindig kell!) – pl. Selye János, aki az elhangzottakkal ellentétben nem biokémikus volt.
33’41” – Kifelé a komfortzónából! És vegyetek részt a játékban: mi legyen az a kulcsszó, amit feldolgozzunk a következő adásban. Smartiesért.
Sziasztok, podcast témában neveznék, egy olyan podcast adást hallgatnék szívesen, amelyben más podcastokat ajánlotok, amiket szerintetek érdemes követni. Úgyhogy legyen a kulcsszó a “podcast”. És természetesen ide is jöhet a csoki… 😉
Haha, oké. Ezt mondjuk játékon kívül is csinálhatjuk. De ha van ötleted, hogy hogy játékosíthatjuk, szívesen. Szeretjük a kihívásokat. =)
játékosítás? izé, nem tudom, mondjuk 8percenként dobjatok be egy egymásra épülő fun fact morzsát magatokról vagy a témáról, ami csak akkor áll össze egy egésszé, ha rendesen végighallgatom a podcastot.
Vagy egy sima 2 vagy 3 pólusú feedback marble vagy hogy hívják ezt a feedback formát, amikor csak rá kell bökni, hogy ez most tetszett / megfelelt /
kevésbé tetszett. Vagy akár meg is lehet szavaztatni a legjobb podcastrészletet. Nem tudom, itt nyilván a műfaj jellegéből adódik egy visszafogott interakciószint a hallgatókkal.
Apropo egésszé összeáll – egy kis kritikát ha mondhatok, az ívet szoktam hiányolni, vagy én is lehetek gyagya, de néha úgy tűnik, csak felsoroltok dolgokat, ami vicces, meg ti is viccesek vagytok, tényleg, ezért is hallgatom, de esetleg gondolkozhattok rajta, mivel dobjátok fel a listát. A legalapabb példája ennek a “10 best life hacks” típusú összeállítások, amiben a legvégét kiáltják ki a legnagyszerűbbnek, és akkor fél órán át rágom a körmöm, vajon mi a legtutibb life hack a földkerekén. A témában ilyen storytelling techniques cikkeket lehet olvasgatni, ezek vállalati kommunikációban, tréningek felépítésében is jól működnek, valószínűleg podcastokat is fel tudnak dobni.
Hmmm, elgondolkodtató! =) Bár arra gondoltam a kérdésnél, hogy egymást ezzel hogy tudjuk tesztelni. És mire jár a Smarties. =)
Köszi a kritikát. Ezt néha mi is érezzük. De ez tök jó ötlet, amit írsz. Megpróbálkozunk valami ilyesmivel. =)
Sziasztok! Én is csatlakoznék a téma ajánláshoz. Az én kulcsszavam: élelmiszeripar
Skittles-ről mi a véleményetek? Vagy csak a Smarties?
Hmmm, jó, azon belül valami? =)
Elvileg mindegy mi. Olyan dologban gondolkodtunk, ami jól porciózható. A Smarties meg azért mégis csak Smart. =)
a skittle pedig a teke/tekebábú. azaz ha eltaláltad (pl melyik megnevezés mit jelent) akkor taroltál 😉
élelmiszeripar azért is izgalmas téma, mert elég szerteágazó. mikrobiológia, fizika, kémia, fizikai-kémia, hulladékkezelés/szennyvízkezelés.
ha területekben kell még tipp: állatitermékek, tészta és cukrászipar, zsiradékipar, gabonaipar, tartósítóipar, zöldség-gyümölcs, stb…
Na ebből szemezgetünk szerintem. =) Most a következő adásban lesz egy vendégünk, jóslásról fogunk beszélni (NEM ÚÚÚÚÚGY!) =) De a következőre valami élelmiszeripari témában megmérkőzünk. Vagy még ebben, ha belefér. =)