Minimáldizájn
February 19, 2009
Tudod, hogy csinálják a méhek? És miért pont úgy? Ha nem, akkor a mai adás neked készült.
Van valami egészen halovány közös vonás a szappanhártya és a méhek között.
U.i. 1: A gyűrött póló szándékos. Remélem, sikerül divatot teremtenem.
U.i. 2: Igen, a szövegnek néhol ellentmond a kép. Aki jobban megnézi, rájön, hogy hol a hiba. És miért… mindegy, nem mentegetőzöm.
Frissítés: Akit bővebben érdekel a szappanhártyás-minimumfelületes téma, olvassa el a H2SO4 blog ide vonatkozó atomjó cikkét.
28 Comments
grat a bloghoz! cool 😉
“és ne bukjatok meg matekból…”
neked sikerült megbukni? 🙂
@matt383:
köszi
nem, de írtam anno akkora egyes dogákat, hogy kár volt értük a lapot pocsékolni. =)
@Zsiros László Róbert:
ahhoz képest egész hihetően beszélsz a 120 fokokról 😀
@sunabora: nem-nem, a 120° az 120°. Az első Plateau-szabály alapján ez így is van. =)
A szövegnek néhol ellentmond a kép… Nade hol?
Én az elején vélek felfedezni némi ellentmondást, amikor arról beszélsz, hogy egy szappanbbubi mindig gömb alakú. Szerintem ez nem igaz.
A szappanbubinak is van súlya, tehát hat rá a gravitáció. Kis buborékoknál ez nem látszik jól, de a nagyobbaknál már igen. És bizony a videó elején fújt nagy bubi sem volt tökéletesen gömb alakú, inkább elnyújtott volt függőlegesen.
Na, ráhibáztam? 🙂
@mig8: Eh. Határeset. Idealizált esetben (pl. nincs gravitáció – idealizált??? -, nincs légmozgás) tényleg gömb. De a lényeg, hogy mindig az adott térfogathoz tartozó legkisebb felületre törekszik – még akkor is, ha kompenzálnia kell a “futottak még” körülményeket.
Hello, a bejegyzés engem is megihletett és kapcsolódnék a témához 🙂
h2so4.blog.hu/2009/02/20/molekulak_tulekednek
1:18-nál mintha a pohár falához öt lappal kapcsolódó buborékot láttam volna. Ha jól láttam, akkor talán máshol többet nyert a rendszer, mint itt veszített.
@gg630504: bingó! már nem mentem bele a részletekbe… =)))
gratulálok az újabb remek videóhoz.
(és felejtsd már el ezt az örökös mentegetőzést!) 🙂
Nekem a nokedliszaggatós tetszett a legjobban 😉
Csak így tovább:P
Nem biztos, hogy a méheknél csak anyagtakarékosságról van szó. A lárva keresztmetszete kör, a hatszög pedig az a körhöz leginkább hasonlító alak (legnagyobb oldalszámú szabályos sokszög), amivel a sík hézagmentesen lefedhető.
OFF
ha nagyon “kukacoskodó” lennék, akkor azt kéne most mondanom, hogy a méhek lárvájának szakszerű elnevezése az ‘álca’ :),de mivel nem vagyok, nem modom:D
ON
egyébiránt Nádori Gergelynek is és neked is igazad van (azt gyanítom, hogy nem független egymástól a kettő, de az én matematikai jártasságommal nem kívánok mélyebbre merülni a témában:D)
kérem szépen a receptjét ezeknek a szép buborékoknak! nekem mindig bedöglik, próbáltam már mosogatószerrel, samponnal, szappannal de sehogyse volt jó 🙁
milyen anyagot használsz a vízhez, és milyen arányban?
köszönöm előre is!
@az elátkozott fagylaltos: írjál egy emailt (robilaci[kukac]gmail.com), és küldök receptet. =)
Én vitatkoznék Nádori Gergellyel
“legnagyobb oldalszámú szabályos sokszög” ilyen nem létezik a körhöz viszonyítva sem
@>__Cyrus__
@>__Cyrus__
de körökkel nem lehet hézagmentesen lefedni a síkot, hacsaknem pikkelyszerűen még raksz rájuk, de az már nem egyrétegű felület, és az nem ér.
a 6szög az egyetlen olyan sokszög, amiből ha sok van és egymásmellé pakolod őket, le tudod fedni a síkot, úgy , hogy nem kell többfajta sokszöget felhasználnod
Ezek a poénok.Nagyon jó, hogy ezeket honnen veszed?:)
mondjuk nem tudom mennyire vannak elolvasva az ilyen régi postokhoz szánt kommentek, azért egy link a témához;) 🙂 http://www.youtube.com/watch?v=lcraIOkc2ZU&feature=player_embedded#
najó, youtube-on lehet keresni bubble magic címszóval:) http://www.youtube.com/watch?v=mKxmqFI8Nk0
@sunabora: jah és amúgy a hatszögessel nem értek egyet. nem lehet felépíteni egy hatszöget háromszögekből? de. de ez csak egy példa arra, miért nem igaz:)
De ha a két buborék nem azonos méretű, akkor más a szögük is. Na akkor ilyenkor hogyan is van???
@Keonii: sőt, négyszöggel is meg lehet. de hatszögnél “többszöggel” már nem. és a terület-kerület arány annál kedvezőbb, minél több szög van. ergo a hatszög a legoptimálisabb. [igaz, ezt most félkómásan írtam, nem gondoltam át. =) ]
@XFGyX: de, akkor is.
@Zsiros László Róbert: Akkor nem úgy van, hogy a kissebiknek van a 120°, és a nagyobbiknak kissebb a szöge, így közelebb van az “áhított gömbhöz”?
@Zsiros László Róbert: persze ez az egész úgy áll, hogy szabályos sokszögekről beszélünk:)
A kockába hogy szuszakoltad be a buborékot? Nekem mindig kipukkan.