Ez tuti kiszedi a zoxigént
Aki a címet olvasva arra gondol, hogy egy nyamvadt 9V-os elemmel fogok elektrolizálgatni, az téved. Ma ismét biológiai kísérletes videó van terítéken.
Nem igazán szeretnék mélységében belemenni a stressz, szabad gyökök, reaktív oxigénfajták meg ilyenek tárgyalásába, mert félő, hogy egyből nagyot zuhanna a Szertár nézettsége. Legyen elég annyi, hogy már régóta meg szerettem volna mutatni, hogy hogy pezseg az élesztő, amikor hidrogén-peroxidba (H2O2) tesszük, de nem találtam elég érdekesen tálalhatónak. Aztán belebotlottam egy olyan kísérletleírásba a neten, amivel egy cseppet fel lehet turbózni a jelenséget. Íme.
Hidrogén-peroxidot a gyógyszertárban lehet kapni, bár túlzottan nem lelkesedem az ötletért, hogy ilyenekkel szórakozzatok. Inkább fűzzétek meg a kémia- vagy biosztanárotokat, hogy órán csináljátok. Még tán témába is vághat a katalizátorok/enzimek* kapcsán. (Röviden: katalizátor az a kémiai cucc, ami egy egyébként is végbemenő kémiai reakciót felgyorsít úgy, hogy a végén ő maga az eredeti formájában megmarad. Az enzimek meg az élőlényekben lévő katalizátorok.)
(*A kísérlet magyarázata megosztotta azt az egy stresszélettanos ismerősömet, akivel megvitattam. Valószínű ugyanis, hogy a heves pezsgésnek csak részben oka a kataláz enzim. Egy sejtben bőven akad ugyanis oxidálnivaló, amire a H2O2 ezer örömmel rá is cuppan. Ellenben a döglött sejtek nem pezsegtek. Tehát mégis lehet valami a katalázos sztoriban.)
nagyon jó itthon úgyis volt feles hidrogén peroxidom ugyhogy köszi :DD
Mi történik, ha úgy gondolom, már eleget bulizott az élesztő a mosogatószerrel, és szétbuherálom a flakont? Esetleg ha faszányosan lezárom az akció elején?
Tuti Explosion? 😀
“Gyermekkoromban kémiaórán felejthetetlen perceket töltöttem a levegőben…” – Maksa Zoltán
Alatamasztom, hogy a katalaz a fo katalizator a jelensegben.
Ugyanezt E. coli bakteriummal is el lehet jatszani, a petri cseszen a bakteriumtelepre csoppentve a H2O2-t heves buborekolast tapasztalunk.
A katalaz genben mutans, am egyebkent teljesen azonos bakterium nem buborekol, ez egy gyors teszt a kat (katalaz) gen mukodesenek vizsgalatara.
Hát, az élesztő esetében lehet, hogy kataláz.
De az biztos, hogy bőrgyógyász épp az elhalt bőr lemaratására írja fel. És szépen csak azon dolgozik; a zsíros, élő bőr nem pezseg.
@OkoskaTo:rp: Azert nem pezseg a borodon, mert az elo borsejtbe nem jut be.
Ha serult a sejt, akkor H2O2 bejut katalaz meg kijut, talalkoznak.
nem rossz, de a folyekony nitrogen mosogatoszerrel, az meg jobb.
Fenti videó elnyerte az Oroszblog különdíját.
Gratulálunk! 🙂
@TirolSoldier: nem fog felrobbanni akkor sem, ha lezárod. ahhoz azért elég nagy nyomásnak kéne lennie. de ha egy ideig leszorítod a palack száját, majd elengeded, jó magasra spriccel. =) az előkísérleteknél sikerült a fél konyhámat beteríteni habbal. =)
@tamaskodo: igazad van. már látom a jövő heti témát: élesztő kataláz génjének silencingje otthon két és fél percben 😉 záróképként meg nézzük, hogy nem történik semmi. =)))
@Nyeznajka: спасибо. =) [bár először nem esett le, mire mondod. hahaha]
Azt, hogy valóban oxigén termelődik – gondolom – akkor lehet kimutatni, ha kihagyod a mosogatószert; és jön a szokásos izzó hurkapálca. Avagy a habból is lehet? Hogyan?
@gg630504: Igen. Eredetileg úgy akartam, de az olyan izé…iskolaszagú. =) A hab azért viccesebb. Próbáltam gyufával szórakozni a hab körül, de nem működött. Ha valakinek van jó ötlete, csak nyugodtan… =)
2 kérdés:
1:Hova tűnt a hidrogénmolekula?
Megköti vagy ott van az oxigénnel?
@PETI: A hidrogén a vízben marad. =) Csak a fölös oxigén szabadul fel. Ha veszel két H2O2 molekulát, akkor abban összesen van 4 hidrogénatom, és 4 oxigénatom. Abból pont kijön 2 vízmolekula (H2O) és egy oxigénmolekula (O2). [És becsszó, mindig furdal a lelkiismeret, hogy még az oxidációt nem magyaráztam el… =) ]
Csak azt nem tudom hogy kérdezzem meg mert nálam a kémia/biosz tanár ugyan az
@Zsiros László Róbert:hát már ideje lenne…
6%-ost?és avval hogy állítom földkörüli pályára a zűrhajóm?
ötlet a gyújtogatáshoz?mosogatószeres víz alá nyomj PB gázt(pölö öngyújtóból)önts lombikba hidrogén-peroxidot,mellé valami katalizátort de ne habosodjön föl,csak az O2 köll,és azt vezesd a PB gázos buborékos vízbe,gyújtsd meg,és nem marad el a hatás,bár én min 1,5 méterről próbálnám és nem a konyhában:D
…vagy öntsd össze denaturált szesszel a H2O2-t,a pálinka meg menjen a gyomrodba:D…
@Gamer-x: Pedig egyszerű. Menj oda hozzá, és kérdezd meg tőle kétszer egymás után. =)
@PETI: Ilyen vagyok, na… =(
@Minusz: Akkor már kihagyhatjuk a H2O2-t, és simán PB gázzal habosíthatjuk a szappanos vizet. A levegőben úgyis van elég oxigén ahhoz, hogy begyulladjon… =)
a spriccelős résznél eszembejutott az a kísérlet, amikor kólába dobálnak mentos-t, és a cukorka egyenetlen felszíne miatt valahogy buborékok képződnek, és akkor hasonlóan spriccel a flakonból a kóla
tudom hogy úgy is működik,persze hogy van a levegőben ahhoz elég oxigén,másképp nehezen működne az öngyujtó meg pörzsölő(disznóvágás rulez),de a +O2 lenne a ráadás,és nem csak a buborék kiszabadulása után kapna zoxigént,hanem rögtön:Dés van különbség:Dde ha kevésnek tartod felőlem kezdhetsz valami jobb oxidálószerrel is,pl fluorralXD
Betévedtem egy bio-boltba.
A polcon öregedésgátló antioxidánssal telített Q++ trutyi.
Mellette oxigénnel nagyon dúsított életerősítő ásványvíz.
Aki egyszerre megissza:, na azt nevezem én spontán égésnek.
(( Tényleg, miért nem H2O2-vel dúsítják az oxigénes ásványvizet? ))
(( Nekem már 46 éve nincs kopoltyúm. ))
@Nyeznajka:
Neked is ez tűnt fel? Gratulálok RbLc-nek a frappáns pólótémához! 🙂
@gg630504:
A H2O2 bomlása gyökös mechanizmusú láncreakció. Többek között oxigén gyököt is szolgáltat, ami aztán többféle lánczáró lépésben “semlegesítődik”.
Nagy külömbség van az oxigén molekula és az oxigén gyök között.
az előbbit a szervezet szereti, az utóbbit nagyon, nagyon nem. Az oxigén gyök (a többi szervezetben előforduló szabad gyökhöz hasonlóan) nagyon agresszív, kalcinogén hatású.
A hidrogénperoxid egyébként egy elég fontos red/ox reagens. pH függvényében képes oxidálni, vagy redukálni.
Hétköznapi életben leggyakrabban a haj melírozásánál lehet vele találkozni. A hibás “hidrogénezés” eljárás tulajdonképp peroxiddal való roncsolás.
Ömm… Miután kiszedte az oxigént már nem hidrogén peroxid, hanem csak mosogatószeres, élesztős, ételfestékes hab?:D
Én lettem volna önként jelentkező, amúgyis szoktam vágni – ha esetleg tényleg vér kéne vmelyik kísérlethez a jövőben, a profilom alapján tudod, hol találsz 😉
Hogy tudsz te ilyen fapofa lenni majd meg halok a poénaidtól neked meg meg se rebben a szád.Tiszta vicc:))))))
én 35%-os hidrogén-peroxiddal csináltam, csak az volt kéznél 😀
Úúúú, kár hogy ez ma nem került terítékre… 🙂 A menzás tálcák pont megfeleltek volna alátétnek.
Amúgy nagyszerű volt az előadás/kísérletezés, köszi, hogy jöttél! 🙂