Instant jég gyereknapra
Jó sokáig ellenálltam ennek a kísérletnek, de most legyen nektek gyereknap!
Még mielőtt nekikezdünk a videózásnak, előre szólok, hogy ez nem egy gyorsan összedobható kísérlet, elég sokat kell vele ügyködni. Elsőre (első tízre) nem is biztos, hogy össze fog jönni, de hát ez a szép a tudományban. Tessék gyakorolni!
Néhány nappal ezelőtt Keo hívta fel a figyelmem egy iszonyatosan részletes instant jeges videóra. Ami ebben a videóban nincs benne a nátrium-acetátos kísérletről, az nincs is. Különböző gyártási körülmények (otthon, laborban), problémamegoldások, MINDEN:
Gondolom, leginkább a nátrium-acetát házi készítésére lesztek kíváncsiak, úgyhogy ez álljon itt szövegesen:
Egy liter ecetbe (5-8%-os) tegyetek 8-10 evőkanál szódabikarbónát. Ez egy ideig pezsegni fog, majd egy víztiszta folyadékot kaptok. (Ha nem, adjatok hozzá még egy kis ecetet). Innentől két lehetőség áll előttetek:
A lassabb megoldás, hogy vártok több napig, amíg a fölösleges víz (kb. a mennyiség 90 százaléka) elpárolog. A visszamaradó anyag nátrium-acetát lesz.
A gyorsabb megoldás, hogy miután lepezsgett az ecet-szódabikarbóna lötty, felteszitek a tűzhelyre (rozsdamentes acél fazékban vagy üveg főzőpohárban!) főni. Addig forraljátok, amíg meg nem jelenik egy vékony kéreg a folyadék felszínén. Ekkor azonnal leveszitek a tűzhelyről, kevés vizet adtok hozzá, hogy a kéreg (vízmentes nátrium-acetát) feloldódjon, és (tiszta edénybe töltve) hagyjátok lehűlni. Ebbe vagy egy darabka nátrium-acetát kristályt dobtok, vagy kevés szódabikarbónát, hogy meginduljon a gyors kristályosodás…már ha megindul.
No, jó szórakozást!
A Geek Pride Dayes képeket nem volt időm még összeválogatni, jövő héten meg nem leszek Szertárközelben. Ha visszajöttem, megkapjátok.
a c2h3nao2.3h2o-t be lehet szerezni pl háztartási boltban vagy engedély kell hozzá?
Erről a témáról már volt videó, asszem ez mégis jobb… de azért mégis sajnálom a hosszú kimaradást Szertárból (és várom a végét…)!
fú kössz a videót.Legalább tudom hogyan kell csinálni.Rögtön ki is próbálom, még ma.Mennyi idő kell hozzá amíg felmelegszik?
Ezt a jelenséget használja fel a zselés kézmelegítő. A tasakban folyékony nátrium-acetát van. A kis fémlap elpattintásakor arról nátrium – acetát kristályok potyognak le , amiktől megfagy a folyékony nátrium -acetát. Mivel a fagyás hőtermelő folyamat ,ez jelentős melegedéssel jár. A megfagyott nátrium -acetátot
58 fokra melegítve fel lehet olvasztani , ezután a melegítőtasak ismét használható lesz. http://www.fenyvilag.com/shop_ordered/1524/shop_pic/FV0109.jpg
Nah látod Racskó Peti! sokkal jobb a minőség, az anyag, az ember, egy szóval minden jobb. Légyszives a jövőben hanyagoljad a tudóskodást. majd talán 10-20 év mulva. (bár szerintem jobb ha inkább soha)
Hello RobiLaci!
A nátrium-acetátot csakúgy odaadják egy 13 éves fiúnak,vagy kell rá egy kis kenőduma(apunak kell,…stb.)?
http://fc03.deviantart.net/fs70/f/2010/149/7/9/Burnin___Up_by_FallenUmbra.jpg erről a képről valahogy a szertár jutott eszembe, nem tudom miért… 😀
Most, hogy ez így megvan, már csak egy videó van, amiről le kell rántani a leplet..Idehaza kevésbé terjedt el mint az instant jég, de külföldön szerintem legalább akkora vihart kavart, és még mindig nem sikertül megbízható forrásból infót szerezni, hogy kamu-e, vagy sem, és ha kamu, akkor lehet-e hasonló kísérletet csinálni:)
Megtudnád mondani mennyiért vetted azt a doboznyi nátrium-acetátot és hol??
KÖSZI: Áron
@Keo: hmm, az fake..részben.:)
Emlékszem még a blogos felületen is lett ez kérve jópárszor, de már nemtudom miért,krtuning@gm hanyagolva lett a dolog…
@Tyityo: utoljára szólok, a személyeskedést hagyjátok a Szertáron kívülre. Köszönöm.
@Ampermaster: megmondod, hogy kísérletezni kell.@ancsy: LÁJK! =)
@Keo: hö? te most magaddal beszélgetsz?
@Áron: passz. kölcsöncucc.
@KRT: mert macerás.
Azt hiszem a melegítős tasak tartalmaz kevés glicerint is ami így mechanikai behátosakkal szemben stabilabb marad túlhűtve. Ha valaki csinálja akkor rakjon bele és írja meg hogy jól emlékszem-e.
húú, én még tavaly csináltam kb 3dl-t, de egy napom ráment mire sikerült elpárologtatni… de még most is műxik 😀 jó kísérletezést és kitartást mindenkinek aki megcsinálja 😀
Vízzel is kivitelezhető, bár nekem véletlenül sikerült: a fagyasztóban felejtettem az ásványvizet. Örültem, hogy nem fagyott meg, de amikor az asztalra tettem, kb. 15 másodperc alatt jéggé kristályosodott az egész. Látványnak sem utolsó. 🙂
És akkor 58°C-on lehet felolvasztani?
A nátrium acetát-nak mennyi a normális fagyáspontja?
@FloriOn: http://en.wikipedia.org/wiki/Sodium_acetate
Melting point 324 °C (anhydrous)
58 °C (trihydrate)
@Zsiros László Róbert: Néha kénytelen vagyok magammal beszélgetni..egyébként fejleszti a kognitív funkciókat és a vitakészséget. 😀
Kipróbáltam és sikerült.
Utána újra felmelegítettem , aztán megint (a mikróban)
A 3. melegítés után egy fura fehér kemény habszerű valami Úszott a lötty felszínén.
Az tiszta nitro-acetát?
@frici: lehet az is, vagy oxidja, vagy egyéb szennyeződés.Ha felöntöd egy kis ecettel, és újracsinálod az elejétől, elvileg meggyógyítja.
és mivan ha a hörcsögöt itatom meg vele? és ugy csinálom meg a kísérletet? 😀
😀 😀
Jó utat RBLC!!:D
Reméljük hamar láthatunk viszont:D
@marci: ha jól csinálod beleköt, pár napig rosszul van, viszont egész jól pattog…
Üdv.
Nekem a téma alapján egy nem túl témához vágó észrevételem lenne: a mikró használatához.
Ha én beteszek egy pohár vizet a mikróba, akkor mindig igyekszem a forgótálca legszélére tenni, olyan elgondolásból, hogy ott gyorsabban mozog, és ezáltal jobban is melegszik…
Jól gondolkozok? Vagy ez hülyeség? Mert nekem úgy tűnik, hogy sokkal hamarabb felmelegszik.
Amikor valami szilárdat melegítek, akkor is a széle már ehetetlenül forró, de a közepe túl hideg.
Lehet még valahogy fokozni a látványt?Pl. ételszínezék, vagy beledugod a ujjad, és hagyod megfagyni.Vagy lehet trükköket csinálni?Pl. öntés közben fagy meg, vagy beleteszel egy kis tengerimalacot és az hibernálódik,vagy szappant keversz bele és egy buborékot fújsz, és abban a gömb alakzatban fagy meg(Bocs a végtelen kíváncsiságot, de imádom ezt a kísérletet és csak szeretnék egy kicsit többet tudni erről).
ha beleteszed az ujjadat (és mondjuk h tiszta mert nem boncoltál tengerimalacot előrre) semmi nem fog történni:D ha NA a cetátos a ujjad akkor elked megfagyni de akk is akristály de az jól néz ki:D ételszínezék nemtom mit csinál vele… de építhetsz belől tornyokat az a sztalra vagy vmilyen lapos felületre tesze NAacetátkristályt és elkezded ráönteni lassan és mindig kicsit nagyobb lesz atorony:D ezt érdemes kipróbálni:D vagy öntsd ki a 42-t a asztalra:Dörörmteli lesz lesúrolni az élet értelmét:D:D:D
Nekem nem működött valamiért (a házi verziót csináltam)de a vége egy sárgás zselé állagú valami lett ki tud segíteni????
önts hozzá ecetet és forrald el a vizet róla újból, és akkor működni fog
az instant jéggel lehet is valamit csinálni? vagy csak a dicsekvésre? esetleg csuszkálni rajta? 😀
na akkor szépen sorjában (az utóbbi 5 hozzászóló elárulta, hogy nem nézte meg a kűfődi videót, vagy nem tud kűfődiül..)
ételszínezék: LEHET kísérletezgetni vele, csak nem érdemes. olyan anyagokat tartalmazhat(tartalmaz), amik befolyásolják a kristályosodást. Szóval elképzelhető, hogy sok próba után be fog jönni, de ne várjatok gyors sikert.
Ujj: kielégítő válasz érkezett, viszont vigyázzatok, a cucc melegszik miközben szilárdul, szóval okosan.
Öntve: egy szemet tegyetek le tiszta üvegfelületre, és kezdjétek el ráönteni, lassan.
Sárga cucc: szintén jó válasz érkezett, még csak annyi, hogy a sárga szín nem meglepő, én is tapasztaltam. Arra viszont érdemes figyelni, hogy sütőpor NEM jó, csak szódabikarbóna!!
Csúszkálás: ennek az instant jégnek semmi köze nincs a jéghez a látványon kívül. ha készítessz 4-5 litert, felöntessz vele egy márvány padlózatú folyosót, felpolírozod, akkor lehet csúszkálni.
Ha felöntöd vele a folyosót és simára polírozod , akkor SEM tudsz csúszkálni rajta!! A jég tudniilik azért csúszik a lábad alatt , mert a rá kifejtett nyomástól megnő a hőmérséklete , 1 kicsit megolvad, és a jégen lévő víz csúszik.
Annak kb 0 az esélye , hogyha ráálsz , az akkora hőmérsékletemelkedéssel jár , hogy a szilárd nátrium-acetát egy kicsit is megolvadjon. /Hacsaknem kb 500 kiló vagy és egyetlenegy pontra állsz rá/
@Keo: És a buborékos ötlet?Vagy az is befolyásolja a kísérlet sikerét?És a hibernációs ötlet sikeres lehet?
Amúgy ezt a buborék ötletet hogy gondoltátok? Teszel bele egy kis szappant és kifújod? És a levegőbe beledobsz egy kristályt?
Amúgy muszály 5%-os ecet hozzá? 20%-os nem jó?
Egyébként az ujjunktól miért kezd el kristályosodni?
ha tiszta az ujjad(jó alaposan lesikáltad előtte) akk nem fog… am meg egy nis NA acetát kerülhetett rá vagy vmi szennyeződés ami kiváltja… vagy csak túl közel tartottad a tengerimalacot:D
Mézes: igazad lehet, bár zokniban lehet csúszni polírozott felületen:)
a buborékos dolod elsőre elkerülte a figyelmem, pedig ebből még komoly dolgok is születhetnének.
Szappan belekeverve valószínűleg ugyan úgy elcseszné az egészet, mint bármi más, arról nem is beszélve, hogy a melegítés hatására a szappan is elvesztheti az előnyös tulajdonságait..
Viszont azzal lehetne próbálkozni, hogy mikor megszilárdítanád, akkor ahelyett egy nagyon tiszta szívószálat dugsz bele, és elkezded azon keresztül fújni bele a levegőt. Biztos lehetne jobban is habosítani, de hirtelen ez a legbisztonságosabb ami eszembe jutott.
Egyébként a 20%-os ecetsavesszencia még jobb is mint az ötös (a legjobb a 100%-os lenne, de olyan ugyebár nem is létezhet..), mert így kevesebb vizet kell eltüntetni.
@Keo: De létezhet:D Ott a vízmentes eset, a jégeset ami 16Cfokon kristályododik(innnen a neve)
@alkoholmentes pénztár: right, de ugye a jégecet szilárd, itt meg az a kunszt, hogy folyadékokkal dolgozunk. folyadékként meg megköti a levegő víztartalmát 🙂
Naés?:D Jó szertáros megoldja! 😀
@alkoholmentes pénztár: végső soron fel lehet tölteni héliummal egy kamrát, és lehet dolgozni ott is. 😀
Viszont találtam kórélettani vonatkozást az instant jéghez is, akit érdekel, az nézzen utánna az epekövek kialakulásának.:)
@FloriOn:
Basszus én meg mérgembe kiöntöttem a sárga trutyit csinálhatom ujra.:)
Szép:D A kísérletezés alapszabálya: Soha ne add fel, mert mindig lehet belőle valami… legalábbis szerintem:D
http://www.youtube.com/watch?v=n4zORA-1fqo
hát én sem mennék el kamerásnak, de a lényeg kivehető,
napelem összekötve 5 darab galván elemmel, teljesítmény:-)))))11V:-o
nekem van kézmelegítőm,ami sima állapotban cseppfolyós,és átlátszó,de van egy pattintó,és ha azzal pattintok egyet,akkor hasonlóan bekristályosodik,mint a forró jég,és még meleg is lesz.hogy újra tudjam használni,bele kell raknom forró vízbe 10 percig,és utána újra cseppfolyós lesz.
van közük egymáshoz?
@zsolti: Van, még arra is van esély, hogy ez van benne.:)
Amúgy valaki írta asszem, hogy vízzel is működik néha. Ekkor is hővel jár a megfagyás?
Mármint egy nagyon kicsivel azért biztos.:)
@FloriOn: a kristályrácsba rendeződés lehet exoterm és endoterm is. A víz esetében hőelnyeléssel jár, azaz energiát von el közben a környezetétől, azaz tovább hűl.
@Keo: A kézmelegítőben is Nátrium-acetát van, nekem is van belőle pár. 🙂
De miért pont 1 liter? Most pazaroljak el 1l ecetet?Vagy azért kell annyi mert egy csomó elpárolog?A tűzhelyen mennyi idő amíg hártya képződ a folyadék felszínén?Részletes leírást hol találhatok?VALAKI SEGÍÍÍTSEN!!!
@marci: az első videóban levő cuccot csináltam most. reméltem, hogy ha végre felkerül a szertárra ez a kísérlet, többet nem kéritek… ezt most tényleg nem vágom, miért kéred…vagy ismételjem meg átlátszó műanyag tálkában is? a második videón meg elhangzik, hogy nem ugyanez. otthon azt nem lehet megcsinálni, hacsak nem rendelsz abból a cuccból, amiből készül.
@Rupert: könyörgöm! annál részletesebb, mint az a videó, amit belinkeltem, NINCS! a bejegyzésben (magyarul) írtam, hogy nagyjából 90%-a elpárolog a cuccnak. kiindulhatsz kevesebb ecetből is, de akkor értelemszerűen kevesebb Na-acetátod is marad a végén. A hártya akkor képződik, amikor ez a folyadékmennyiség már elpárolgott. Hogy ez időben mennyi? Passz. Próbáld ki!
Gyerekek, komolyan, tanuljatok már meg értelmezve olvasni (és angolul – nem egy hú de bonyolult nyelv azon a szinten, amin meg lehet érteni ilyen videókat, leírásokat)!
Szerintem én el vagyok átkozva vagy nem tudom már harmadjára próbálom a házi verziót és mindig az a sárga anyag lesz az eredmény.Amit alkoholmentes pénztár mondott az sem vált be nem tudom miért. 🙁
@Nagy Medve: valószínűleg nem is lesz víztiszta otthoni alapanyagokból. a hosszú videón is ott van, hogy elég sokat kell próbálkozni, mert hát otthon azért nem minden körülmény a legideálisabb. ne add fel! =)
sziasztok,én épp most próbálom ki a kísérletet jelen pillanatban, házi összetevőkből, most ott tartok hogy forrarom forrarom amíg agyvérzést nem kapok 😀 ugye addig kel, amig egy bizonyos kereg nem jelenik meg a lötty felszínén, ez mennyi időbe telik? mármint hogy megjelenik a a kéreg a lötty felszinén?
@marci: kérlek, olvasd el a postot és a kommenteket.
Sziasztok! Huhh… ez jó kis ajándék volt gyereknapra =). Én NaHCO3-val, és ecettel csináltam. A jó arány: 1 g szódabikarbóna/7,15 g 10(tömeg)%-os ecet. Én inkább 2 hétig érleltem, szép monoklin kristályai vannak. Aztán jöhet a kísérlet, én (mikróban) 750 Watton kb. 20-40 másodpercig melegítettem. Lehűtés után már elsőre sikerült =). Szép víztiszta volt, a fagyás után pedig szép fehér.
Mindenkinek ajánlom a 2 hét türelmet, igyekezzünk másra gondolni =) és nem is marad el a hatás ===))) !
szevasz gyuri én szerintem nátrium acetátból fogom megcsinálni csak nem tom hol lehet szerezni :(!
HA TUDTOK HEJET KÉRLEK MONDJATOK!!!!!!!!!!!!
🙂
@Gyuri: Énis így oldotam meg de a harmadik mikrózás után a mikróban elkezdett sisteregni és egy csontszáraz libafos színű valami lett ami nagyon gyorsan hült namárpedik ha az üvegpohár meleg és van benne valami hidek akkor ugyebár eltörik 😀
MOst néztem újra a vidit de nem vártam meg hogy betöltsön ezért mindig megáll és Laci olyan képeket vág amikor megáll hogy majd felrobbanok 😀
🙂 XD 😀 az vicces
@Nagy Medve: Nekem ugyanazzal az anyaggal vagy 10x sikerült, nem tudom mi lehetett a probléma. 🙂
@Gyuri: Jé, tudok magamnak válaszolni. 😀
@MézesM:Hát ezt még nem döntötték teljesen el. Az egyik alternatíva az amelyiket te mondtad, van ami szerint a súrlódás a főszereplő: A jég a súrlódás miatt felmelegszik, megolvad, csúszós réteg jön létre, ezen siklik a korcsolyázó. A harmadik magyarázat szerint a jég felszíne eleve és mindig csúszós, a csúszós jelleg kialakításához nem kell korcsolyázni rajta. A jég belsejében lévő molekulák ugyanis minden irányban társaikhoz kötődnek, a felszínen lévő vízmolekulák viszont felfelé nem tudnak újabb molekulákhoz kapcsolódni, kötődésük laza, ezért mélyen a fagyáspont alatt is vízréteg marad a felszínen.
Sziasztok!
Ehhez kapcsolódik a következő dolog, ami a Fábry showban volt. Szerintetek ez mi és hogyan 37:55-nél? http://www.rtlklub.hu/most/7185_esti_showder_fabry_sandorral_10-01-14
Muszáj regisztrálni hogy megnézhesd.
kicsit vitatkoznék ezzel mert tudtommal nem jó a magyarázat. Szerintem a kísérlet egyik fontos pontja hogy NEM TISZTA nátrium-acetát kell hanem KRISTÁLYVIZES nátrium-acetát. A lényeg hogy ha melegítjük akkor a rácspontokon lévő vízmolekulák annyira rezeknek (a hőmozgás miatt) hogy kiszakadnak és folyadék formájába állnak össze. ezután ezek a kis folyadékok feloldják maguk körül nátrium-acetátot. Röviden a saját kristályvizében feloldódik az anyag. amikor lehűtjük akkor nem képes megindulni a kikristályosodás és megmarad az oldat. ha valamit belerakunk akkor azon képes a kristályosodás megindulni.
Természetesen ezt csak akkor lehet megcáfolni ha vízmentes nátrium-acetáttal valaki megcsinálja és működik.
Igazolni és cáfolni is lehet ha megcsinálja valaki, méréseket végez (a következőket: mennyi anyaggal csináltad (grammban) mennyi víz volt (1 mól nátrium-acetáthoz hány mól kristályvíz volt pl vegyszeres dobozon rajta van, vagy ha ecettel készítetted akkor felhasznált anyagok tömege) hány fokon kezdted a kísérletet (mielőtt kikristályosodott de teljesen szobahőmérsékletű volt) és hány fokos lett a kristályosodás után) és számol: kiszámolja mennyi hő szabadulhat fel a kristályosodás alatt és mennyi a fagyás alatt (függvénytáblát ajánlom az oldás-, faj- és fagyáshőértékekért ).
Fagyás az egyszerűbb folyadékból szilárd alatt mennyi hőmennyiség szabadul fel ez pedig mennyi felmelegedést okozna.
A másik bonyolultabb azt nem írnám le.
Nekem a következők nem állnak rendelkezésre ehhez: anyag, eszköz, idő, türelem, kedv.
Ha kérdés van vagy megoldás (cáfolat/igazolá) kérlek küldjétek el nekem szabi93 [kukkac] hotmail [pötty] com. Köszi.
minden esetre a fenntartom a jogot hogy ez hülyeség.
@MézesM: a nátrium-acetátba ha egy kristályt dobunk,vagy pedig megpattintunk egy fém lemezt megváltozik az anyagok halmaza.Ez a folyamat nem fagyás hanem ki kristályosodás ami pedig exoterm folyamat:a halmazállapot változás során az anyag belső energiája lecsökken “kiadja magból az energiát” ettől érezzük melegnek a pattintós kézmelegítőt!
Danone:mér lenne hülyeség?Zsiros László Róbert videói közül egyik sem hülyeség…szerintem:)agy rajongó vagyok
Nekem sikerült elkészítenem a “jeget”, de az a probléma hogy nekem minden nélkül elkezd kristályosodni 5 perc alatt. A házi készítésű acetátot választottam. Most túl sok az ecet vagy szódabikarbóna? Esetleg sokáig vagy rövid ideig főztem?
Szia! Mennyi ideig kell kb fél liter ecetes szódabikarbónát melegíteni, nehogy elnézzem.
ja és nekem nem oldódik fel teljesen a szódabikarbóna vagy sokat kell rá várni?
mennyi idő hogy hártya legyen rajta???????
nem tudom
de mennyi?
próbáld ki!!!!
ok kösz
miről beszéltek?
Nátriu7m-acetát port hogy lehet beszerezni?Kell hozzá engedély vagy kiadják?Ja és a folyadékot hűtőbe kell rakni?
ecetes-szódabikarbónás előállítás után mivel elég rosszul oldódik maradt vissza anyag. nedves volt picit, de gondoltam, hogy már kész a próbára: főzőpohárban borszeszégővel melegítettem, adott is le vizet rendesen, de csak nem akart megolvadni.
Hát betettem a mikróba… egy kör után úgy gondolta, hogy elkezd puffodni meg sárgákat fényleni, gondoltam kiveszem mielőtt balhé lesz.
azért nem sikerült mert kiégethettem belőle véletlenül a kristályvizet?
Adjek hozzá egy kis vizet és lökjem vissza a mikróba?
(az én mennyiségem kb 2 evőkanálnyi volt még az is eszembe jutott lehet attól volt 🙁 )
Sziasztok_! A dolog igenis működőképes! Nálam így sikerült: ecetsavas lötyibe beleöntöttem az egész zacsis szódabikarbónát, majd addig kezdtem el főzni a löttyöt míg a lötyi nem kezd el sárgulni, és az edény szélein megnem jelenik a kristályosodást. ha elkezd a szélein kristályosodni, valamint hártyásodni a lötyi teteje, akkor gyorsan ki kel önteni egy teáspohárba, majd hűtöbe tenni, és ennyi, amint kivetted és át öntöd egy másik pohárba, akkor a folyamat elindul és elkezdődik a kristályosodás. :)) Ja és Szódabikarbónával! 🙂
nézzétek meg a képet, nekem sikerült szódabikarbónával 😀 Most ezzel szórakozok.
http://kepfeltoltes.hu/view/130822/krist_ly_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
@Marci: Lájk. =)
a fozessel kene kitalalni valamit. mert szerintem sok natrium acetat elparolog… amugy jo moka :). videken meg nem lehet acetatot venni. marad a fozes.
Olvadáspont
324 °C-on elbomlik
Forráspont
elbomlik
Tehát nem párolog el. A víz már 100C°-on forr, szóval nem is kell, hogy elbomoljon. Jó dolog a főzés. 🙂
ahha! koszi az infot. ha jol tudom akkor sobol is elo lehet csalni valahogy a natriumot?
Feltéve, hogy konyhasóra gondolsz, és azt fel tudod “főzni” plazmaállapotúra, határozott talán.
(ez egy eléggé troll komment, de elgondolkoztató.)