4+1 szeg
June 9, 2011
Azt, hogy hogyan lehet hat szöget egy hetediken egyensúlyozni, a Jókísérlet csapata már bemutatta. Most jön a nehezített verzió.
Csak apró betűvel merem megjegyezni, hogy a Jókísérlet videóját közel egy hónapja láttam, és úgy emlékeztem, van hozzá magyarázat. Így jár az, aki nem eleveníti fel az emlékeit, mielőtt forgatni és vágni kezd! Jöjjön az eredeti mű:
A videóinkon látható megoldásokkal egy stabil egyensúlyi helyzetet állítunk elő: ilyenkor a rendszer tömegközéppontja az alátámasztási pont alá esik. Vagyis, ha meglökjük, akkor visszatér kiindulási állapotába. (Ez egy fél lábon álló emberről már nehezen mondható el. Ő instabil egyensúlyi helyzetben van.)
11 Comments
Jo kis feladat, koszi!
Viszont tavol alljon tolem, hogy beszoljak, de akar temanak is jo lehet: youtube-on keress ra erre: diy steadycam. Rengeteg hasznos video van a temaban, es sokat dobna az ilyen “maszkalos” jeleneteken.
@Athos: Köszi. Ismerem a steadycamet. De ez most elég gyorsan jött. =))) [A jövő heti is hasonló lesz, mivel egyszerre vettem fel őket.]
Robilaci nem sürgetésképp, de lesz idén sertá offline?
mármint Szertár offline 😀
Működik 6-nál több szeggel is?
Ügyes.
témához még: http://www.sonic.net/~mobiles/new05/balance.jpg
@Keo: a képen egyébként a sótartós trükk a Kolombusz tojása egy másik verzióban.:)
Muszáj volt szögediesen végigszögezezned a szeget?
Egyenesszög: π rad. Egyenes szeg: nem görbe.
Végre új mozi!
@gg630504: hahaha. nekem a szeg az szög. a címben csak azért szerepel a “4+1 szeg”, mert hű akartam maradni a jókísérletesek eredeti címadásához. amúgy szegeden szëg lenne, nem? az a hang meg amúgy sincs meg a hangkészletemben. =)
gyakori kérdések.hu ról átemelve (más szerzők “tollából”)
A kettős alakú szavakat szeg-szög, tejfel-tejföl minden további nélkül lehet használni. Egyik sem tájszólás, hanem egyszerűen kétféle alakja van. Szepesy Gyula Nyelvi babonák című könyvében – többek között – erre is kitér. Azt mondja: mivel a magyar nyelvben túlteng az “e” magánhangzó, ezért a nyelvünk mekegőnek hangzik. És pontosan ennek a monoton mekegésnek a kiküszöbölésére bátran válasszuk az “ö” magánhangzós változatokat, ezzel törve meg az egyhangúságát.
A könyv letölthető/olvasható itt: http://mek.niif.hu/01600/01688/01688.htm
ÉS
A Nyelvművelő kéziszótárban is szerepel ez a két szó, alakváltozatok, a szög gyakoribb, de mindkettő köznyelvi, egyik sem tájszó. Vannak viszont származékaik, amelyek csak az egyik vagy másik formában használatosak.
A Pest megyeieknek üzenném, hogy a jelenleg is beszélt Magyar köznyelvet a B.A.Z. megyei tájszólásból alakították ki, úgyhogy Robilaci kiejtésébe ne tessék belekötni.
@Köo: Köszönjük. =)