Használd az agy(ad)at!
Nemrég azt kérdeztem facebookon, mivel végezzem a következő kísérletet: szódabikarbónával vagy aggyal? A válaszadók nagy része az utóbbira szavazott.
Nem az első eset, hogy a kataláz szóba jön a Szertáron. Hiszen, ha nem is vízből, hanem hidrogén-peroxidból, ez tuti kiszedi a zoxigént. Persze az élőlények nem azért termelik, hogy buborékozzanak egy jót. Ez az enzim segít megvédeni a sejtjeiket a felszabaduló hidrogén-peroxidtól (most tekintsünk el attól, hogy más enzimek is szerepet játsz(h)a(t)nak a folyamatban (például a fölöttébb vicces nevű peroxiredoxin).
Bizony, H2O2-t nem csak a gyógyszertárban lehet kapni, mi magunk is termeljük teljesen normális életvitel mellett is. Mivel azonban a hidrogén-peroxid egy igen roncsoló anyag, igyekszünk – mi élőlények – minél hamarabb semlegesíteni: vizet és ártalmatlan oxigént csinálunk belőle. (Igen, vannak “ártalmas” oxigénformák is.)
A kataláz enzim villámgyorsan képes nagyon sok hidrogén-peroxid molekulát hatástalanítani. Éppen ezért nagyon könnyű a jelenlétét kimutatni: hozzálöttyintünk a vizsgálni kívánt cucchoz egy kis hidrogén-peroxidot, és ha buborékol, akkor van benne kataláz. Ez annyira egyszerű, hogy még labort sem kell belőle berendeznünk, csak elslattyogni a gyógyszertárba, kérni Hyperol tablettát, és csinálni belőle egy kb. 3%-os oldatot (vagy eleve oldatot venni).
Na de mi legyen az a cucc, amit úgy vizsgálhatunk, hogy a sikerélmény garantált?
Ha már törtétek össze magatokat úgy emberesen, a sebészeten a morcos, túlterhelt doki kedves, mosolygós doktor bácsi biztos figyelmeztetett már titeket arra, hogy “ez most kicsit meleg lesz és kellemetlenül bizsergető”, mielőtt a sebre locsolt néhány milliliter átlátszó folyadékot (igen, hidrogén-peroxidot), majd az OEP felé lejelentette, hogy három litert használt el belőle. Ilyen helyzetben bizony, akár a saját bőrötökön bőrötöket sértve is megtapasztalhattátok, hogy a véretek buborékozni kezdett.
Öröm az ürömben, hogy legalább a véretek tudja a dolgát! Persze lehet más szövetekkel is próbálkozni. De ha lehet, ne a sajátotokkal. Ja, még valami: állatokat nem etikus pusztán egy kataláz-teszt futtatása céljából megsebesíteni vagy leölni. (Embertársainknál az erkölcsi vonatkozáson túl büntetőjogi kérdések is felmerülhetnek.)
No hát akkor lássuk az agyvelő tündérjátékait:
Házi feladat: tesztelni élesztőt, zőccségeket (NEM MEGENNI SEMMIT A KÍSÉRLETI ANYAGOK KÖZÜL!)
PS.: Hogy miért nem jutott eszembe a videó készítésekor az a poén, hogy ez tulajdonképpen az agy oxigénellátása? Legközelebb valami brutál szóviccel kell készülnöm kárpótlásként…
A videó készítése -> KÖZBEN <- biztosan nem sérült meg állat.
U.I.:(Csak a boncoláson XD)
ez minek az agya volt?
@név(kötelező): Az enyém:D
Mit csinálsz Portugáliában? Nyaralás vagy munka?
szegeny diszno. agyatlan lett :))). “megaagy” szerintem mind2vel foglalatoskodik.
Egyrészt üdv újra a fedélzeten! Már féltem, hogy nem lesz több webizód!
(No offense, teljességgel megértem, ha valakit elnyel az élet, épp ellenkezőleg, tényleg örülök, hogy vannak új részek 🙂 )
Másrészt: A hiperol széleskörűen használt dolog, meglep, hogy a peroxid-szőke kifejezés nem merült fel a cikkben.
Ami fontos: a morcos/kedves doktorbácsi/néni nem puszta szadizásból ötni rád a cuccot! Ennél biztosabb fertőtlenítést nehezen lehet elképzelni, és ebben komoly szerepe van a felszabaduló oxigénnek. Európa csodafegyvere bármilyen háborúban a betadin lenne, ami szintén nagyon jó sebek ellátására, azt azonban csak a H2O2 tudja olcsón és egyszerűen, hogy az obligát anaeorb bacik kipusztuljanak. Magyarra fordítva, leegyszerűsítve, ez előzi meg a gázgangrénát. 🙂