Gémerkedj okosan, avagy a játékosítás rejtelmei
February 25, 2016
“A játékosítás nem varázspálca.” De okosan használva nagyon ütős eredmények érhetők el vele.
Damsa Andrei volt a vendégünk, aki a Játékoslét Kutatóközpont szakmai vezetője.
Amikről szó volt:
- 00’53” Mi az a gamifikáció (gemifikáció, játékosítás)? Egyben kiderül, hogy RbLc (C64) és Hapci (tamagocsi) mivel szeretett játszani.
- 04’30” Na de tényleg, mit csinálnak egy játékkutató központban? Milyen szemmel nézik a gémereket? Fromann Richárd (a Játékoslét alapítója) például egész máshogy, mint a többiek.
- 05’21” A Próteusz-hatás, vagyis hogy hat egymásra a valós és a virtuális (játékbeli) személyiség.
- 08’41” Az MMORPG kérdőívek eredményeit itt böngészgethetitek.
- 10’38” Hogyan és mikor játékosítanak a cégek? Spoilerezünk: vannak előnyei a marketingben, a dolgozók motivációjában és a társadalmi felelősségvállalási programokban. Ezekre nézünk is vicces példákat zombitól a malacfutásig.
- 16’14” Na és mi a helyzet az oktatással? Az oké, hogy a korábbi generációk sem akartak tanulni, nem csak a mostaniak. Van viszont egy lényeges különbség “köztünk” és
az általunkAndrei által bevezetett úgynevezett hashtag generáció között. (Amúgy meg ezt a nevet sajnos már mások is ellőttékelőttünkelőtte.) - 21’04” Mi a storyline rendszer? Hogy tudják használni a tanárok különböző órákon? Mennyire nehéz ezt implementálni. (Itt van mondjuk Lee Sheldon The Multiplayer Classroom című könyve szakirodalomnak.)
- 25’44” Azért rákérdeztünk arra is, hogy nem megy-e a játékos tanulás a tanterv rovására. És ha igen, hogy lehet ezt elkerülni.
- 26’55” Mely tantárgyakat gamifikálják a tanárok a leggyakrabban? Ami itt elhangzott, azon meglepődtünk. Nem áruljuk el. Lepődjetek meg ti is!
- 28’45” Platformok és úgy minden egyéb gamifikációja. Minden egyéb, hiszen a “játékosítás egy módszertani csokor”. Ah!
- 30’37” Mennyire tekinthető megváltónak a játékosítás? Mely módszerek buknak be és hol? Ezeket kerüljük, ha gamifikálni szeretnénk! Mi van akkor, ha valaki mégsem szeretne játszani (suliban, munkahelyen)?
- 34’38” Játékoslét a PlayIT-en 2015-ben, de lesznek még hasonlók! Kövessétek a Játékoslétet!
One Comment
Na ez nagyon jo volt! Par gondolat ami hallgatas kozben eszembe jutott. A Proteusz-hatasrol valo reszben, ahol a jatekok engednek szerepeket kiprobalni, nekem kicsit hasonlit vagy osszekotketo a “Six Thinking Hats” modszerre, ahol az embereknek kulonbozo szerepeket *kell* felvenniuk, es igy on-modositjak a gondolkodasukat https://en.wikipedia.org/wiki/Six_Thinking_Hats
Amugy meg a csaladunkban karacsonyi szokas volt minden evben uj tarsasjatekot ajandekozni, es a teli szunet nagy resze az uj jatekkal, kozos jatszmakkal telt. 🙂 A PC-s jatekok kozul Prince of Persia, Commander Keen, Monkey Island 2, …. Legutobb mikor megprobaltam osszeirni mindazokat a jatekokat amikre emlekszem, kifutottam a papirbol es meg nem fejeztem be… 😛 De mind teljesen amatoren.
A mostani kedvenc “jatekositott” dolgom amugy meg a Duolingo, eleg okosan van ott megcsinalva a motivacio generalasa.